Херсонський центр європейської інформації  
Херсонський центр європейської інформації
ГоловнаЗаходиНовиниРесурсиПосиланняКонтакти


Херсонський центр європейської інформації

Спільна заява Високого представника Європейського Союзу та Генеральної секретарки Ради Європи з нагоди Всесвітнього дня боротьби за скасування смертно

21.10.2021 10:45

У Європейський та Всесвітній день боротьби за скасування смертної кари, Європейський Союз та Рада Європи підтвердили свій рішучий протест проти застосування смертної кари в усіх випадках та за всіх умов. Смертна кара є жорстоким, негуманним та принизливим покаранням, що суперечить праву на життя. Її скасування є необхідним для забезпечення поваги до людської гідності.

Цього року Всесвітній день присвячений жінкам. І хоча у світі серед засуджених до смертної кари на жінок припадає незначний відсоток, гендерна дискримінація продовжує позначатися на жінках на всіх рівнях системи кримінального правосуддя. У окремих країнах жінок частіше засуджують до смертної кари, ніж чоловіків, за злочини, пов’язані з сексуальною мораллю, зокрема за подружню зраду. Крім того, обставини, що пом’якшують покарання і пов’язані з гендерно обумовленим насильством і жорстоким поводженням, рідко беруться до уваги під час кримінального процесу.

Скасування смертної кари — це передусім питання політичної волі. Ми вітаємо той факт, що кількість країн, в яких досі страчують людей, продовжує зменшуватися. Минулого року страти не застосовувалися у 176 країнах, тобто в 91% держав-членів ООН. Щороку здійснюються нові кроки до скасування смертної кари у всьому світі. 8 жовтня смертна кара була скасована у Сьєрра-Леоне. Цьогоріч смертна кара була скасована в ще одному штаті США — Вірджинія. Намір Президента Байдена скасувати смертну кару в США на федеральному рівні, як і мораторій на страти, запроваджений Генеральним прокурором США — важливі кроки для майбутнього. Вірменія ратифікувала Другий факультативний протокол до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, а Казахстан перебуває в процесі завершення його ратифікації. Ми закликаємо Білорусь вжити заходів до скасування смертної кари.

Припинення торгівлі товарами, які використовують для виконання страт, є особливо важливим для скасування смертної кари. Беручи до уваги Регламент ЄС “Про боротьбу з тортурами”, Рада Європи цього року схвалила Рекомендацію, що має на меті припинити участь Європи в цій жахливій торгівлі (Рекомендація CM/Rec (2021) 2 "Про заходи боротьби проти торгівлі товарами, що використовуються для виконання смертної кари, катувань та іншого жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження чи покарання”). Ми заохочуємо всіх держав-членів Ради Європи імплементувати цей документ. Ми розраховуємо, що ті держави-члени, які ще не приєдналися до відповідних Протоколів до Європейської конвенції з прав людини, зроблять це невідкладно. Глобальний Альянс боротьби з торгівлею знаряддями катувань сьогодні налічує 62 країн. Ми закликаємо всі держави долучитися до нього та активізувати зусилля у напрямку встановлення загальних міжнародних стандартів для припинення торгівлі засобами тортур.

Напередодні Всесвітнього конгресу боротьби проти смертної кари у 2022 році ми продовжимо підтримувати широкі громадські дискусії та заходи з підвищення обізнаності про смертну кару, її жахливий вплив на сім'ї та суспільства. Ми не припинимо нашу роботу, не зменшимо нашу пильність і продовжимо вести діалог з тими, хто ще не завершив процес скасування страт, а також будемо й надалі підтримувати громадянське суспільство та громадські організації допоки не припиниться застосування смертних вироків.

 

Джерело інформації: Представництво Європейського Союзу в Україні





Напишіть свій коментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
Сайт
* Текст повідомлення
Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.