Херсонський центр європейської інформації  
Херсонський центр європейської інформації
ГоловнаЗаходиНовиниРесурсиПосиланняКонтакти


Херсонський центр європейської інформації

ІСТОРІЯ СВЯТА

12.04.2010 13:46

Де́нь Євро́пи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 р.
День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.Свято було встановлено в Україні «…враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію…» згідно Указу Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р. № 339/2003.
День Європи – свято держав-членів Європейського Союзу та Європейського Співтовариства. Відмічається щороку 9 травня. Офіційно встановлено рішенням Міланської зустрічі глав держав та урядів, країн-членів Європейського Співтова¬риства в червні 1985 року на честь заснування товариства.
Насправді ж День Європи – свято з понад піввіковою історією. 9 травня 1950 року в п’яту річницю визволення Європи від фашизму міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман звернувся до народів європейських країн із закликом примиритись, об’єднатися на згарищі Другої світової війни і створити нову модель мирної співпраці держав – Європейський Союз, який би ґрунтувався на спільних інтересах і цінностях. Найголовнішими з них було проголошено мир, солідарність, демократію, верховенство права.
Безпрецедентний план Шумана “об’єднати вугільні й сталеварні промисловості Франції і Німеччини (дійових осіб трьох останніх європейських воєн) і передати їхнє підпоряд¬кування спільному Вищому господарському органу в рамках організації, відкритої для участі інших країн Європи”, став уже хрестоматійним.
Декларація Роберта Шумана стала першим кроком на довгому шляху до об’єднання Європи, заклала ідеологічні підвалини ЄС, який сьогодні нараховує 25 держав і чотири країни-кандидати.
Щорічно з нагоди свята у Брюсселі, де перебувають керівні органи ЄС, а також у країнах-учасницях ЄС відбува¬ються офіційні урочистості.
Основна ідея загальноєвропейського Дня – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства, має відчути себе вільним у “Євро¬пейському домі”.
Оскільки День Європи – 9 травня – збігається з Днем Перемоги, в Україні урочисті заходи проводять згідно з Указом Президента щорічно у третю суботу травня.
Сьогодні, коли українська держава відраховує другий десяток років своєї незалежності, курс на європейську інтегра¬цію набув для нас стратегічного значення. Ми визнаємо “загаль¬ноєвропейські” цінності: свободу, демократію, повагу до прав людини, верховенство права і сповнені рішучості будувати свою державу на цих засадах.
Ми воліли б мати не гірший, ніж у ЄС рівень соці¬ального захисту і охорони здоров’я; хотіли б, аби наша молодь могла вдосконалювати свою освіту в Європі, а громадяни України вирушали на відпочинок за кордон без принизливих черг за візами.
З погляду економіки європейський вибір підтверджує те, що ми прагнемо вільної торгівлі та ринкового розвитку народ¬ного господарства, з погляду науки – бажання інтегруватися в загальноєвропейську і світову науково-дослідницьку мережу, де ми, без сумніву, зможемо співробітничати на рівних. Нарешті, так само, як і Європа 56 років тому, ми хочемо жити в мирі і добросусідстві, віримо, що економічна інтеграція – найдієвіший засіб стримування війни.
Хоч би там що казали європесимісти, Євросоюз є най¬більш ефективним і фактично єдиним можливим проектом реформ для сучасної України. Найяскравішим свідченням цього є той факт, що за 50 років існування європейських спільнот, на фундаменті яких у 1990-х роках постав новітній ЄС, жодна держава не вийшла з об’єднання, тоді як кількість його дійсних членів зросла більш ніж учетверо. Наразі нинішня черга претендентів на приєднання до Союзу демонструє, що й сьогодні, попри всі проблеми та кризи, ЄС має сталу репутацію найрозвиненішої частини Європи, а також одного з найважли¬віших світових гравців.
Сьогодні Україна і ЄС шукають ефективну парадигму відносин на найближче десятиріччя. Але ніхто замість нас не створить правових засад демократичної держави, не ухвалить відповідних законів і не дасть економіці розвиватися вільно.
Наразі ми лише святкуємо День Європи. І в цьому теж є щось євроінтеграційне. Гасло “Ми йдемо в європейський дім” для нас означає будівництво Української держави на принципах європейської демократії та політичної культури на засадах україн¬ської духовності і моралі. Лише проводячи активну політику, проявляючи самоповагу і рішучість, Україна зможе посісти гідне місце в Європі, доконечно стати європейською країною.
 

За матеріалами Представництва Європейського Союзу та Європейського простору





Напишіть свій коментар
Ваше ім'я
E-mail (не буде опублікований)
Сайт
* Текст повідомлення
Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.